مطالب دوستان توفیقی

Retrato de maleki maleki 03 Jul, 2022 همسرم منو درک نمیکنه...!!!
باسلام خدمت شماکاربر گرامی فقط کافیه فردی احساس کنه که درک نمیشه و کسی اونا نمیفهمه، همین برای موندن خستگی های روزانه در تن بسه.  بله درسته، شما نیاز دارید به اینکه درک بشید و شرایطتتونا بفهمند، به نیازهاتون پی ببرند و بهش احترام گذاشته و انجامش بدن. اینکه ازدواج شما به چه صورت بوده و چقدر نسبت به یکدیگه شناخت داشتید بسیار مهمه ولی الان دیگه پرداختن به این موضوع کمی دیر شده. در ابتدای آشنایی و جلسات خواستگاری نحوه ی تعاملات و همکاری های زوجین حتما بررسی شده و نسبت به روحیات همدیگه باید آشنا می شدید. اولین اقدام یه سری ارزیابی از میزان شناخت شما نسبت همسرتون هست. چقدر ایشونا می شناسید و از روحیاتش آگاه هستید. بخواهیم بهتر به این مساله بپردازیم شما بی زحمت به این سوالات پاسخ بدید تا در جلسه ی بعد باتوجه به پاسخ هاتون به ادامه ی مشاوره بپردازیم: نقاط منفی همسرتون را بخواهید بازگو کنید روی چه مسایلی متمرکز خواهید شد؟ بالعکس، اگه به شما بگن نقاط قوت و مثبت همسرتون چیه شما چه اخلاق هایی از ایشون را به عنوان رفتارهای قابل قبول ذکر می کنید؟ همسرتون به چی علاقه داره؟ از چه برخوردهایی ناراحت میشه و دوست داره چجوری باهاش رفتار بشه؟ چه نوع زن هایی را می پسنده و سلیقه های ظاهری و حتی مزاجی ایشون به چه صورته؟  توی کارها و حتی خریدهای شخصیتون از ایشون مشورت می گیرید؟ و از همه مهم تر بابت بودنشون حتی به ظاهر و غیرواقع تا حالا تشکر و ابراز خرسندی کردید؟ همه سوالات بالا در یک سوال خلاصه کنم: شما نسبت به جنس مرد و خصوصا همسرتون چقدر شناخت دارید؟  مثلا مردانی که حس کنند همسرانشون اونا را اولویت اول نمی دونن کاملا لجباز و تنبل خودشونا نشون میدن و سعی می کنند با کمک نکردن و بی تفاوتی اعتراض خودشونا نشون بدن.  خانمی بود هفته ی قبل مشکل شما را داشت بلکه چند مرحله شدیدتر و تنها ایراد کار این بود که ایشون هم مثل شما دانشجوی دکترا بود و همه وقتش میرفت برای درس. به خانوادش بیش از خانواده ی همسرش اهمیت داده و خلاصه کاری کرده بود که همسرش حس کرده بود در اولیت آخره. زنان جذاب برای مردان چه خصوصیاتی دارند؟ این مقدمه باشه برای جلسه ی بعد که بعد ازشنیدن پاسخ ها و نطراتتون پیرامون این جلسه به اون خواهیم پرداخت. موفق باشید
Retrato de اسماعیلی محمد اسماعیلی محمد 03 Jul, 2022 قهر با برادرهای خانم
سلام و عرض ادب از اینکه به مجموعه ما اعتماد کردید و توفیق همراهی با شما رو داریم، خوشحالیم و امیدوارم نکاتی که خدمت شما عرض می شود با دقت مطالعه بفرمایید و چنانچه نیاز به مشاوره بیشتر داشتید می توانید مجددا با ما مکاتبه داشته باشید. دغدغه شما نسبت به تمام شدن این قطع ارتباط و برقراری رابطه دوستانه با برادران همسرتان بسیار ستودنی است و سختی این شرایط هم کاملا قابل درک است. قطعا در این موارد پیش قدم شدن بسیار مهم است و لازم هست شما برای برخورداری از ثواب والای این کار زحماتی را متحمل شوید اما در جهتی هم باید مواردی را رعایت کنید تا شخصیت خودتان و خانواده تان هم حفظ شود. 1. زمینه را برای رفت و آمد ایجاد کنید: به خانواده خودتان و دیگران القا کنید که من مشکلی با رفت و آمد ندارم و از قضایای قبلی هم صرف نظر کرده ام. 2. اگر در اختلاف قبلی شما دین یا بدهی دارید یا مشکل قابل جبرانی ایجاد کرده بوده اید، نسبت به جبران آن اقدام عملی کنید. 3. اگر طرف مقابل پذیرش دارد برای صحبت و ارتباط، پیش قدم شوید. بدون اینکه اختلافات را در نظر بگیرید و گویا اصلا اتفاقی نیقتاده است. ولی اگر این کار شما باعث دعوا و برخورد منفی می شود، از روش غیر مستقیم استفاده کنید. 4. اگر بزرگتر یا ریش سفیدی در فامیل یا محل ( حتی امام جماعت مسجد) دارید، از او بخواهید برای این کار پیش قدم شود. موفق باشید.
Retrato de اسماعیلی محمد اسماعیلی محمد 03 Jul, 2022 قهر با برادرهای خانم
در نوبت مشاوره
Retrato de دریافت سوالات دریافت سوالات 03 Jul, 2022 مشاوره برای حجاب کودک...
سلام ما می خواهیم بچه های که با چادر میاید ی برچسب بیشتر بهش بدیم  درسته؟ بعدش به بچه هابگیم با روسری لباس آستین  بلند بیاید  ی برچسب بیشتر دارید؟ اینجوری خوب بهشون بگیم تشویق بشن؟
Retrato de maleki maleki 02 Jul, 2022 خانومم پیچ اینستای فیک داره
سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی هیچ کارشناس و مشاوری تایید نمی کنه که با همه ی خواسته های همسرت و حتی فرزندت موافق باش و انجامش بده چرا؟ چون اولا ممکن نیست و دوما درست نیست و ممکنه خیلی از خواسته های اصلا صحیح نبوده و برای طرف مقابل ضرر داشته باشه. لذا پیشنهاد میشه چه موافقت و چه مخالفت روی اصول و ریل خودش انجام بشه که در صورت موافقت قدردان اون همراهی بوده و در صورت مخالفت از شدت تنش و مقاوت طرف مقابل کاسته بشه. بله درسته، شما به نوعی باید با این درخواست مخالفت کنید که پی آمدهای ناشی از اون کم بشه و به حداقل برسه و به دنبالش این ذهنتی هایی هم که نسبت به شما وجود داره کم رنگ بشه. پس سعی کنید فقط و فقط در ابتدای هر درخواستی بلافاصله موافقت و مخالفت خودتون را اعلان نکنید، مخصوصا زمانی که به شدت مخالفید و همسرتون هم به شدت تمایل به انجام اون کار داره. به عنوان مثال همین شمال رفتن به صورت مجردی و با خودروی شما اصلا کار معقولی نیست و طبیعتا اکثرا با این نوع مسافرت ها مخالف هستند. سن کم، راه طولانی، جنس ظریف زن و ده ها دلیل دیگم وجود داره تا با این درخواست مخالفت بشه. اما وقتی شما بلافاصله بعد از مطرح شدنش مخالفت کنید، محکوم میشید به همون جملاتی که شنیده اید. و در واقع طرف مقابل حس می کنه درک نشده و نظر و خواستش نیز محترم شمرده نشده. راهکار چیه؟ شما ابتدا استقبال می کنید و براتون جالب به نظر می رسه یه سفر مجردی همراه با دوستان و شما مطمئنا خوش میگذره بعد چند نمونه مشکل را بیان می کنید: اگه بین راه ماشین خراب بشه؟ کسی اذیتتون کنه؟ یکدوم از شما براش مشکلی پیش بیاد؟ راننده نتونه درست رانندگی کنه.. باز هم تصمیم گیرنده شما نباشید و تا می تونید توپ را در زمین دیگران بندازید مثلا بگید من حرفی ندارم اگه خودت تضمین می کنی و بابا هم اجازه میده. و قبل از هر چیزی در مورد این کار با والدین همسرتون به مشورت بشینید و بگید اگه اون عزیزان راضی هستند و تضمین میدن مشکلی پیش نمیاد شما هم حرفی ندارید. به نوعی در این کار تیم سازی کرده و با یک تیر چندین هدف را زده اید. مشورت کردید، احترام گذاشتید و اعتماد خودتون را نشون دادید، در مخالفت یار داشتید... تا بتونید در این زمینه ها از بقیه هم نظرخواهی و کمک بگیرید مشکلاتتون کمتر هم خواهد شد. موفق باشید.
Retrato de دریافت سوالات دریافت سوالات 02 Jul, 2022 سوال اعتقادی: دخترم به وجود خدا شک داره...
سلام مجدد. سوالی که  مدام برای ایشون مطرح هست این که چرا قانون داشتن چتد همسری برای مردان مجاز است در صورتی که در اوایل بعثت پیامبر گرامی در آن زمان مردان زوج های متعدد داشتند و نمی شد یک باره این حق را از آنان گرفت و طبعا مقابله می کردند ولی چ لزومی دارد در شرایط فعلی این این قانون اسلامی جاری باشد ویا در نهج البلاغه روایت حضرت امیر از زنان که به نقض عقل متهم می شوند.
Retrato de maleki maleki 01 Jul, 2022 خانومم پیچ اینستای فیک داره
سلام دارم خدمت شما همراه گرامی حساس بودن، توقع داشتن به جا و درست و دقت در رفتار همسر با شکاک و بدبینی بسیار متفاوت هست لذا اینکه شما را از ابتدا در دسته ی پارانوئیدی ها قرار بدیم یعنی جزو افرادی که : نمایشی ، پرخاشگر-منفعل و افسرده ، وابسته ، خودشیفته ، ضداجتماعی...و به قول خودتون غیر عادی تلقی کنیم درست نیست لذا در این جلسه مقداری بیشتر در مورد رفتارتون باهم صحبت کنیم. در جلسات بعدی با توجه به سوالات و یا مطالبی که خدمتتون تقدیم میشه، یادداشت بذارید تا به نتیجه و راهکار قطعی برسیم.   با شناخت نسبی که از شما داریم، هیجان و تحریک پذیری و انعطاف را در شما دیدیم یعنی شما دوست دارید همسرتون عاشقانه و با احساس باهاتون برخورد کنه پس در این قسمت نمی تونیم نشونه ای از اختلال در شما پیدا کنیم. اما سوال اینه: به محض برخورد با یک موردی که در اون برای شما ابهام وجود داره و شفاف نیست اقدام اولیه ی شما چیه؟ مثلا تا یک تماسی با هسمرتون گرفته میشه، ابتدا و در اولین قدم ذهنتون به منفی گرایش داره یا مثبت؟ این تماس را عادی تلقی می کنید و یا کنجکاو هستید بدونید اون طرف خط کیه و در مورد چی دارند صحبت می کنند. در مرحله ی دوم تحلیل و توجیه هست: وقتی رفتاری را از همسرتون می بینید و بر خلاف علاقه و سلیقه ی شماست، می تونید با دلیل و بهونه به خودتون آرامش بدید و ذهنتون را از فکرهای منفی دور کنید. بگید مطمئنا قصدش بد نبوده و هدفی دیگه داشته و اصلا اذیت کردن من جزو انگیزه های ایشون نبوده؟ ببینید به این راحتی می تونید یه ملاک درست کنید تا خودتون را ارزیابی کنید و با همین راهکار: جنبه های مثبت یک رفتار را در نظر گرفته،عادی سازی یک برخورد و همچنین عدم ایجاد سوتفاهم را تمرین کنید. مخصوصا در مورد شما که پایین بودن سن و نداشتن مهارت های لازم از طرف همسرتون بهترین دلیل و توجیه برای بروز رفتارهای ناراحت کننده هست. لذا بهتره به جای نشخوار فکری که به سراغتون میاد به این سمت و سو برید و از ده سوالی که قرار هست روزانه درمورد رفتار، گفتار، روابط همسرتون بپرسید بیش از نیمی را فاکتور و چراها و کجاها.. به مرور کم بشه. قضاوت های عجولانه و پیش داوری ها را که حتما خودتون می دونید و در جریان هستید که چقدر مخرب هستند. لذا با توجه به مطالب بالا از این نوع برخورد های تند و بی پشتوانه از نظر منطق ودلیل خودداری کنید. پس ابتدا سوالات اول را پاسخ بدید و در قدم بعدی نظراتتون را درمورد مطالبی که خدمتتون تقدیم شد یادداشت تا در جلسات بعدی مهارت های ارتباطی دیگه ای را تقدیم حضورتون کنیم. موفق باشید.
Retrato de maleki maleki 30 Jun, 2022 رفتار غیر عادلانه خانواده همسرم
باسلام خدمت شما کاربر گرامی فرق گذاشتن بین بچه ها توسط خانواده عاملی هست که اذیت کننده بوده و در خیلی از موارد باعث کدورت میشه.  اما از طرفی باید این رفتار ریشه یابی بشه و تا جایی که میشه حلش کنیم. گاهی از امتنان و تشکره و گاهی از انتقام و کینه توزیه. یکی از دامادها، عروس ها، و حتی دختران و پسران یه جایی کم اهمیت بودن و دقت کافی را نداشتند نسبت به پدر و مادر و اون عزیزان هم متاسفانه راه جبران و تفهیم را در بی توجه بودن به نوه ها می بینند. درمواردی هم یکی از نامبردگان نسبت به پدرومادر لطفی کرده و محبتی داشته اند، حالا ممکنه از جنبه ی رفتار محترمانه و حتی موارد مالی و کمک های پولی داشته اند که باز عزیزان برای جبران شروع می کنند به این روش یعنی توجه چندبرابری، جبران کردن. پس ما ابتدا یک ارزیابی از رفتار شما داشته باشیم تا برسیم به واکاوی رفتار خانواده ی همسر که ممکنه اصلا سبک و روششون این باشه. یعنی بعضی از خانواده ها کلا دختردوست بوده و بالطبع فرزند دختر راهم بیشتر دوست دارند. شما تا در توانتون هست و امکان داره به این رفتارها بی توجه بوده و محبت و رسیدگی خودتون را از ایشون داشته باشید. هوای همسرتون را داشته باشید و سعی کنید پیش ایشون کاملا از خانوادش رضایت نشون داده و ازشون خوب بگید. مطمئن باشید در بعضی از موارد، صحبت های همسران در مورد خانواده ها بازگو میشه. مورد مهمتر اینه که فرزندانتون را نسبت به پدربزرگ و مادربزرگ کاملا بامحبت تربیت کرده و احترام گذاشتن به اون عزیزان را از اولویت های تربیتی خودتون قرار بدید و حتی در صورت ادامه ی این روند، به هیچ وجه ازشون بد نگید.  پس شما با رفتار معکس یعنی اهمیت در قبال بی اهمیتی، توجه و احترام در مقابل محل ندادن ها و ... میخواهید یک روش و سبک را در یک خانواده تغییر بدید. این اولین قدم هست. نکات قابل توجه و سوالات و ابهاماتتون را ذیل همین پست یادداشت کنید تا در جلسات بعدی بهش پرداخته بشه. موفق باشید.
Retrato de mostafavi mostafavi 30 Jun, 2022 دچار لکنت وشب ادراری هست
با سلام به شما کاربر محترم ابتدا بابت اعتمادی که به ما کردید و سوالتون رو با ما به اشتراک گذاشتید تشکر می کنم. گرچه درباره شدت و میزان لکنت زبان فرزندتون اشاره نکردید، ولی باید عرض کنم مسئله لکنت زبان و شب ادراری، معمولا به ترس و اضطراب کودک برمی گردد. در واقع شدت اضطراب و ترس کودک منجر به بروز رفتارهایی از جمله موارد مذکور می شود. لذا باید بررسی شود که اولا میزان ترس و اضطراب کودک چقدر است و چه عاملی یا عواملی منجر به اضطراب کودک در خانه می شود. ممکن است سبک تربیتی که از آن استفاده می کنید منجر به تنش و احساس ناامنی در کودک تان شده باشد یا ترس شدید در موقعیت خاص منجر به شکل گیری ترس در کودک شما شده باشد. در سبک تربیتی سختگیرانه والدین در برابر اشتباه و خطای کودک بدترین واکنش رو از خودشون بروز می دهند؛ بطوری که به مرز واکنش فیزیکی نیز می رسد و همین عامل احساس ناامنی شدید رو در کودک ایجاد می کند. از این رو بررسی کنید اگر در زمینه تربیت نسبت به کودکتون سختگیرانه عمل می کنید، باید حتما تجدیدنظر کنید. گاهی ترس شدید در موقعیت خاص مثلا کودکتون در گذشته در موقعیت تاریکی و تنهایی دچار ترس شدید شده یا تصور کرده که چیز عجیب و غریبی مشاهده کرده یا اینکه از دیگران چیزهای ترس آلودی شنیده که منجر به ترس شدید در او شده است. لذا لازم است در این باره هم با کودک تون صحبت کنید و اگر ابهام و ترسی در مورد موضوعات خاص دارد، لازمه که اونو از نگرانی دربیاورید. درباره ثبتنام کودکتون در دوره های تابستانی باید عرض کنم که کار خوبی انجام دادید و بهتر است برای اینکه احساس خوشایندی رو در این دوره ها داشته باشد باید یک مدت او را همراهی کنید. چرا که طبعا فضای جدیدی رو تجربه می کند و احساس غربیگی مانع از این می شود تا احساس امنی در اون محیط داشته باشد، اما حضور شما در اونجا و ارتباط گرفتن و سرگرم شدن با دوستان همسن و سالان خودش باعث می شود که کم کم احساس بهتری نسبت به محیط داشته باشد و سعی کنید در یک فرایند تدریجی میزان حضور فیزیکی تون رو کاهش بدهید نه اینکه بخواهید به یکباره قطع کنید بلکه در چند روز اول، او را همراهی کنید و بعد میزان حضورتون رو کمتر کنید؛ مثلا بعد از اینکه کودکتون رو به محیط مورد نظر رسوندید، از او بخواهید برای چند دقیقه ای بیرون بروید و کارتون رو انجام بدهید و بلافاصله برگردید تا کم کم کودکتون با شرایط جدید خودش رو بتونه وفق بدهد. درباره لکنت زبان و شب ادراری لطفا بگید که از چه زمانی این حالت در کودکتون ایجاد شده و فکر می کنید علل ترس و اضطرابش چیست؟  منتظر پاسخ شما هستیم. موفق باشید.
Retrato de mostafavi mostafavi 30 Jun, 2022 چه طوری بهش بگم دوستش دارم
با سلام به شما کاربر محترم ابتدا بابت اعتمادی که به ما کردید و سوالتون رو با ما به اشتراک گذاشتید تشکر می کنم. درباره عشق و علاقه تون به خواهر دوستتون که دو سال از آن می گذرد، آیا فارغ از عشق و علاقه، شناخت کافی هم دارید؟ این مهمه که منشأ عشق و علاقه شما مشخص باشد. اگر پشت این عشق یا علاقه شدید، شناخت لازمه نباشد و صرفا یک تمایل شدید باشد، اون وقت این علقه ای که دارید، چندان ارزشی پیدا نمی کند و بعدا با فرض ازدواج هم دچار مسئله و مشکل خواهید شد. اما اگر پشت این علاقه، منطقی وجود داشته باشد که ناظر به شناخت از ایشون و خانواده اش و درنظر گرفتن شباهتها و تناسبات باشد، اون وقت می توان این علاقه رو ارزشمند دانست. ولی آیا بزرگتر بودن ایشون ازشما در ازدواج مشکل ساز خواهد بود یانه؟ درباره این سوال باید عرض کنم که گرچه بهتر است که آقا چند سالی از دخترخانم بزرگتر باشد، ولی یکسال بزرگتر بودن خانم در صورتی که طرفین از تناسب لازم در جهات اعتقادی، فکری، اخلاقی، رفتاری، فرهنگی، خانوادگی و علایق و سلایق، خواسته ها و تمایلات بهم نزدیک باشند و طرفین و خانواده ها این تفاوت سنی رو بپذیرند، معمولا این مسئله مشکلی رو در زندگی مشترک بوجود نمی آورد. جهت مطالعه بیشتر در این زمینه توصیه می کنم لینک ذیل رو مطالعه کنید. https://btid.org/fa/news/82217 درباره اینکه چگونه این موضوع رو با دوستتون مطرح کنید هم باید عرض کنم که گرچه بهتر است این موضوع رو از طریق خانواده پیش ببرید یعنی از مادرتون بخواهید که با مادر دوستتون صحبت کند، ولی اگر دوستتون جزو افراد متعصب و سنتی نیست، می تونید با خودش هم در میان بگذارید. نکته ای که وجود دارد این است که نباید از واژه عشق و علاقه در این زمینه با دوستتون استفاده کنید؛ چون ممکنه حساسیت اون رو بیشتر کنه، بلکه خیلی عادی و طبیعی از قصد ازدواجتون بگید؛ مثلا بگید که مدتی است که قصد جدی برای ازدواج دارید و دنبال مورد مناسب برای ازدواج هستید و حتی می تونید از ایشون در این باره مشورت هم بگیرید تا کم کم آمادگی طرح مسئله رو از سوی شما داشته باشد. نکته آخر: اگر شرایط فراهم شد و به خواستگاری دختر موردنظرتون رفتید، معنی اش این نیست که کار تمام شده، بلکه سعی کنید فرایند خواستگاری رو به صورت منطقی و هوشمندانه پیش ببرید و از تبادل عواطف و احساسات جدا خودداری کنید؛ چراکه در این دوران بناست طرفین از همدیگر شناخت درستی پیدا کنند و ببنند واقعا مناسب هم هستند یانه. لذا سوالات و گفتگوهاتون باید حول محور همان جهات تناسب که در بالا عرض کردم باشد تا بفهمید چقدر بهم نزدیک و تناسب دارید وگرنه نادیده گرفتن تفاوت ها می تواند بعد پشیمانی رو به همراه بیاورد. پس بهتر است منطقی و واقع بینانه پیش بروید تا به یاری خدا همسر مناسبی نصیب شما شود. موفق باشید.

Páginas

آمار مطالب

مطالب ارسالی: 513