از دوباره شکستن غرورم می ترسم!(2)

20:14 - 1393/12/04

سلام

این سوال رو پیرو مطلب قبلیم میپرسم.

من و اون آقا چند روز پیش تو منزل واسطه همدیگه رو ملاقات کردیم و حدود 1 ساعت و نیم با هم صحبت کردیم. نتیجه جلسه اول بنظرم خوب بود و ایشون بیشتر ملاک های اصلی و فرعی دلخواه منو دارن. گویا از نظر ایشون هم اینطور هست و خیلی پسند کردن. چون از اون روز تا الان چند بار پیگیری کردن و خواستن با مادرشون بیان منزل ما .اما چون پدر و مادرم یه سفر زیارتی رفتن و تا آختر هفته ان شاا... برمی گردن ، در نتیجه فعلا گفتیم تا برگشت اون ها صبر کنن و قبول کردن.

حالا چند تا سوال ازتون داشتم.

من دلم میخواد ازدواجم کاملا منطقی باشه و عاقلانه پیش برم واس همین یکم رو بعضی جزئیات حساسم. مثلا اینکه ایشون خیلی برونگرا هستن و من هم نیمه برونگرا و بسیار آدم شوخی اند طوری ک تو همون جلسه اول دو سه بار تیکه پروندن!! (مثلا یه بار گفتن بفرمایید میوه بخورید ، میوه خوردنتون رو هم ببینیم:/) و پرسیدن که تا چه حد جنبه دارم؟! مثلا اگه(خطاب به من) من دستتون بندازم شما ناراحت می شید؟! البته من خودم هم خیلی آدم شوخی هستم اما هرگز تو اینجور مراسمات و توی جمع صحبت طنز و... نمی کنم.

من خیلی متوجه این رفتارشون نشدم اما وقتی خواهرم گفت واس جلسه اول یکم شوخی هاش زیاد بود منم حساس شدم!میترسم زیاد مبادی آداب نباشه و رفتار نادرستی داشته باشه. آیا این مسئله خیلی مهمه؟

سوال بعدیم اینه که من از کجا باید بفهمم ایشون خسیسن(بلا دور!! :/ ) یا دست و دلباز؟ البته ایشون تو جلسه اول که هنوز هیچ خبری نبود با شیرینی اومدن.

و دیگه اینکه تو جلسه بعد من در مورد مسائل سیاسی چطور باید ازشون سوال بپرسم؟

در ضمن لازمه این رو هم بگم که ما ویژگی های مشترکمون خیلی زیاده. مثلا هر دو خواهان حجاب چادر برای زن هستیم و من چادری هستم. خیلی تمایل ندارن خانومشون شاغل باشه. هر دو خیلی اهل مطالعه هستیم.از نظر ظاهری هم شکر خدا متناسبیم.

یه موضوع دیگه هم اینه که ایشون فرزند ارشد و من فرزند اخر خانواده هستم. میتونه مشکل ساز بشه؟؟

واقعا ممنون میشم اگه اینبار هم راهنماییم کنید.

انجمن‌ها: 
http://btid.org/node/57151
تصویر توفیقی

پاسخ به پرسش به عنوان جمع بندی:

سلام

از اینکه بسیاری از ملاکهای همدیگر را دارید خوشحالم انشاالله که در تمامی مراحل به تفاهم کامل برسید، ما هم برای سعادت و خوشبختی شما دعا میکنیم.

1- حتما با انجام تحقیقات و پرس و جو از دوستان و اقوام و همکاران و همسایگان وی تحقیق خود را کامل نمایید.

2- این حد از شوخی کردن از جانب خواستگار به نظر طبیعی میاد و نمیشه قضاوت منفی داشت لذا جای نگرانی نیست.بله اگه رفتارها و شوخی های جلف (خصوصا در برخورد با خانواده شما و یا بزرگترها) زیاد داشتند جای بررسی بیشتر داره.

3- در مورد خسیس بودن یا دست و دلباز بودن هم این نکته را بیان کنم که بسیار مشاهده شده هم خساست باعث به هم خوردن روابط زناشویی شده و هم دست و دلباز بودن زیادی، پس نه تنها خسیس بودن بده بلکه دست و دلباز بودن زیاد هم خوب نیست بلکه مهم تر از آنها مدیریت اقتصادی و توجه به تامین نیازهای زندگی و رفاه خانواده در حد توان میباشد. برای این منظور میتوانید در قالب چند سوال از او (مثلا از  او سوال کنید آیا تا به حال برای روز مادر هدیه ای خریدید یا نه؟چیزی که خریده (البته شاید هم نخریده باشد) و دلیلی که ذکر میکند را بررسی کنید. و یا در مورد چگونه هزینه کردن هنگام بیرون رفتن با دوستانش یا خانواده سوال کنید و...)و در تحقیقات از اقوام و همکارانش نسبت به درآمد و خرج کردن های او به این مسئله پی ببرید.

4- در مورد مسائل سیاسی هم مانند همه مسایل دیگه (مثل میزان پایبندی دینی ، تفاهم در شغل و حجاب و علایق شخصی و روابط خانوادگی،مسایل اقتصادی ، ویژگیهای شخصیتی و...) میتوانید با ذکر مقدمه ای کوتاه در اهمیت تفاهم در امور سیاسی از کلیات شروع کرده و با مطرح نمودن سوالات جزیی، ایده‌آلهای خود را به بحث بگذارید.

5- مهم در ازدواج رسیدن به تفاهم و درک متقابله و فرزند اول یا آخر بودن به تنهایی نقش اثر گزاری در  تفاهم  ندارد.

موفق باشید.

تصویر yosef
نویسنده yosef در

مواظب غرورت باش .کار دستت نده.

تصویر barfi
نویسنده barfi در

به نظرم شما دچار وسواس فکری شدین...

تصویر منتظر ظهور

سلام علیکم 

سعی کنید در انتخابتون دچار ایده آل گرایی نشید .اگر 60 ، 70 درصد مطابق معیارهای شما بود باید خدارو هم شکر کنید . حالا شاید شما دوست داشته باشید کم شوخ باشه و ایشون بیشتر شوخ هستن یا در موضوعات دیگه هم به همین ترتیب . اگر شوخ هستید و خشک و جدی نیستید این موضوع مشکل حادی ایجاد نمیکنه . در مورد خساست هم میتونید از صحبت هاش و سر و وضعش متوجه بشید . اگر روی هزینه ها و جهیزیه و موضوعات مالی بیش از حد مانور میده میتونید به سادگی این موضوع رو متوجه بشید . در مورد موضوعات سیاسی هم میتونید از کلیات شروع کنید و به جزئیات برسید . در ضمن اگر در افکار و اخلاق متناسب هستید بیش از حد سخت گیری نکنید چون بالاخره هر کسی ایرادات و اشتباهاتی داره که شاید برای شما خوشایند نباشه و در تصمیم تون شک و تردید ایجاد کنه . 

اللهم عجل لولیک الفرج 

تصویر yasin1366
نویسنده yasin1366 در

ببخشیدا

شما با هرکسی وصلت کنید صدرصد شبیه شما نخواهد بود بالاخره یکسری تفاوت ها دارید چون سلیقه ها باهم متفاوت هست

و بعدهابایددر زندگی کوتاه بیاید

بحث مبادی آداب خب پسر اهل شوخی و شادی هست چون اومده خواستگاری کیسش خوب بود یکم شاد و شنگول هست اما برای شناخت شخصیت وی باید بری سراغ تحقیقات از دوستاش.

اما اگر خیلی شما کتابی بار اومدید اگر یکی به جای غلط کردن گفت ... خوردم به شما برخورد و دیگه تحملش برای شما غیر ممکن هست حتی حاضرید طلاق هم بگیرید دیگه شما باید با یک اقای کتابی تربیت شده ازدواج کنید

در مورد برونگرا کم و زیاد ندارد فقط درونگرا با برون گرا مشکل دارد وگرنه دوتا برونگرا باهم مشکلی نخواهند داشت

در مورد خسیسی باید رفتار خانوادش توی تحقیقات نگاه کنید

مثلا میزان درآمد و میزان مخارجشون باهم چک کنید تا مشخص بشود که خسیس هستند یا نه

در مورد مسائل سیاسی باید رزومش توی محیط های دانشگاه شخصیت های که رای داده و... بررسی کرد

ولی با همه این مسائل باید تفاوت دو نفر را پذیرفت

یکی راهپیمایی میره یکی نمیره

یکی نماز جمعه میره یکی نمیره

یکی تو انتخابات شرکت می کنه یکی نمی کنه

ولی خب باید دید دشمن این مسائل هست یا کاری ندارد و بی تفاوت است اگر بی تفاوت هست خیلی مساله ساز نیست

شما که انتخاب عاقلانه برات مهم باید بدونی مهارت های زندگی باید کسب کنی اگر این مهارت ها را کسب کنی توانایی رفتار با قشرهای مختلف در شرایط های مختلف را خواهی داشت

اما نکته آخر

دوران مجردی برای پسر یک سری قوانین خاص خودش را دارد اما پس از متاهلی برخی رفتارهاش بر اساس شخصیت زن تغییر یا تعدیل می شود  برخی خصوصیات هم باید تحمل کرد گل بی غیب خداست

تصویر سوگل
نویسنده سوگل در

ممنون:)

ولی من خودم هم اونقدر کتابی نیستم اتفاقا دوست دارم همسرم شوخ و شنگ باشه ولی در عین حال وقار خودش رو هم حفظ کنه و مثلا دیگران نگن شوهر فلانی دلقکه!:)

تصویر هانا
نویسنده هانا در

به مرور زمان آشنا میشید اول یه سری چیزای مهمو بررسی کنید بعدش 5 ماه براش وقت بذارید 2ماه اول رفت و آمد خونوادگی بدون اینکه فامیلاتون متوجه بشن اگر بازم تایید شد 1 ماه باهم برید بیرون تو این یه ماه کامل دقت کنید بهش اخره این 3 ماه یه مسافرته کوچیکه خونوادگی برید همه با هم برا شناخت خیلی خوبه خیلی چیزا دستتون میاد بعدش 2 ماه رفت و آمده فامیلی مثلا خاله و دایی و مامان بزرگای همون ببینید بعدش نامزدی میتونید بگیرید ان شاالله و حلقه بپوشی cheeky

هرکس سلیقه ای داره در مورده اخلاق شاید از نظره خواهره شما پسره جدی بهتره ولی شما به نطرتون پسره شوخ بهتره بستگی به خودتون داره از چه تیپ شخصیتی خوشتون میاد اصلا لازم نیست برا ازدواج با یه پسره اکتیو و شوخ خودتون مثله اون باشید شما آدابه اجتماعیو رعایت کنید با بقیه گرم بگیرید باهاشون صمیمی میشید نگران نباشید 

در مورده خسیس بودن به خرج کردن نیست الان ..تو حرفاش دقت کنید آدمای خسیس در مورده پول زیاد حرف میزنن هر چیو که میبینن اول در مورده قیمتش حرف میزنن بعد در مورده خوبیاش حرف میزنن اولین ملاکشون قیمته  ...ازش بپرسید تا حالا مسافرت کجا رفتن اگر نرفتن دلیلشو بخواید ((((اگر گفت پولشو نداشتیم نشونه خساست نیست اگر داشتنو نرفتن میتونید شک کنید))))و اگر رفتن بخواید براتون تعریف کنن ببینید چند بار درمورده خرج سفرش صحبت میکنه شما اصلا ازش قیمت سوال نکنیدا هیچی نگید و جاییو که میره خرید میکنه سوال کنید چرا اونجارو انتخاب کرده برا خرید چه نظری در مورده اجناس مارک داره بپرسید نظرش در مورده کسایی که زیاد خرج میکنن چیه یا در مورده کسایی که دلشون نمیاد خرج کنن دقت کنید که نه ولخرج باشه نه خسیس مدیریت داشته باشه روی پولاش بپرسید تا حالا شده پولاشو هدر بده چه حسی داشته اون موقع چه مدت ناراحتشون بوده  اینارو پشته سره هم نپرس که بهش بربخوره کم کم به مرور زمان باسیاستو به موقع بپرس چون آقایون رو این مسائل حساس هستن بیشتر باید احتیاط کنی خیلی راههای دیگه هم هست خودتون یواش یواش میفهمید تو چند ماهی که برا شناخت وقت میذارید

تصویر سوگل
نویسنده سوگل در

ممنون از اینکه وقت گذاشتی عزیزم:)

ولی یه چیزی باید بگم اونم این که فرهنگ آشنایی هنوز تو خونواده های ایرانی جا نیفتاده یعنی اینکه می گید دو ماه رفت و آمد خونوادگی داشته باشیم بدون اینکه اتفاق خاصی بیفته و فامیل ها هم خبر نداشته باشن یا مسافرت خانوادگی و ....

درسته اینا کاملا معقوله و برای یه ازدواج درست و مطمئن باید این راه ها رو طی کرد اما مسئله اینجاست خونواده هایی مثل خونواده خودم که از سطح سواد خیلی بالایی هم برخوردار نیستن حوصله اینجور برنامه ها رو ندارن و همون اول کاری کل فامیل رو خبر می کنن که البته خونواده ما نسبت به بقیه فامیل یکم این موضوع رو بیشتر رعایت می کنیم و مثلا دو ماه صیغه می کنیم و فامیل ها رو هم خبر نمی کنیم تا موقع عقد ولی در عین اینکه این کارو هم می کنیم وقتی واس شناخت خونواده طرف نمیذاریم که مسلما باید این عیبمون رو رفع کنیم اما چجوریشو نمیدونمsad

تصویر توفیقی

سلام

از اینکه بسیاری از ملاکهای همدیگر را دارید خوشحالم انشاالله که در تمامی مراحل به تفاهم کامل برسید، ما هم برای سعادت و خوشبختی شما دعا میکنیم.

1- حتما با انجام تحقیقات و پرس و جو از دوستان و اقوام و همکاران و همسایگان وی تحقیق خود را کامل نمایید.

2- این حد از شوخی کردن از جانب خواستگار به نظر طبیعی میاد و نمیشه قضاوت منفی داشت لذا جای نگرانی نیست.بله اگه رفتارها و شوخی های جلف (خصوصا در برخورد با خانواده شما و یا بزرگترها) زیاد داشتند جای بررسی بیشتر داره.

3- در مورد خسیس بودن یا دست و دلباز بودن هم این نکته را بیان کنم که بسیار مشاهده شده هم خساست باعث به هم خوردن روابط زناشویی شده و هم دست و دلباز بودن زیادی، پس نه تنها خسیس بودن بده بلکه دست و دلباز بودن زیاد هم خوب نیست بلکه مهم تر از آنها مدیریت اقتصادی و توجه به تامین نیازهای زندگی و رفاه خانواده در حد توان میباشد. برای این منظور میتوانید در قالب چند سوال از او (مثلا از  او سوال کنید آیا تا به حال برای روز مادر هدیه ای خریدید یا نه؟چیزی که خریده (البته شاید هم نخریده باشد) و دلیلی که ذکر میکند را بررسی کنید. و یا در مورد چگونه هزینه کردن هنگام بیرون رفتن با دوستانش یا خانواده سوال کنید و...)و در تحقیقات از اقوام و همکارانش نسبت به درآمد و خرج کردن های او به این مسئله پی ببرید.

4- در مورد مسائل سیاسی هم مانند همه مسایل دیگه (مثل میزان پایبندی دینی ، تفاهم در شغل و حجاب و علایق شخصی و روابط خانوادگی،مسایل اقتصادی ، ویژگیهای شخصیتی و...) میتوانید با ذکر مقدمه ای کوتاه در اهمیت تفاهم در امور سیاسی از کلیات شروع کرده و با مطرح نمودن سوالات جزیی، ایده‌آلهای خود را به بحث بگذارید.

5- مهم در ازدواج رسیدن به تفاهم و درک متقابله و فرزند اول یا آخر بودن به تنهایی نقش اثر گزاری در  تفاهم  ندارد.

موفق باشید

تصویر سوگل
نویسنده سوگل در

خیلی ممنون از اینکه وقت گذاشتید و به تک تک سوال هام جواب دادید و ممنون از دعای خیرتون......cheeky

ان شاا... هرچی صلاح باشه

اجرکم عندالله